Index pl.hum.poezja - Teksty różne

Obraz wirtualnej społeczności - pl.hum.poezja. Pl.hum.poezja - to pierwsza i do dziś jedyna, polskojęzyczna grupa o poezji w Usenecie. Jest ziszczeniem wizji "samotnego tłumu" i niejako żywą lekcją z powstawania jedynej w swoim rodzaju wirtualnej społeczności. Społeczności otwartej dla każdego, ale bardzo hermetycznej, często też wrogiej i nieprzyjemnej.
Dzikie wiersze [pdf, 237 KB]. Praca licencjacka Mariusza Kruka. Wywiady z pięcioma uczestnikami pl.hum.poezja. P.h.p. jest przede wszystkim zjawiskiem. Zjawiskiem społecznym. Bo bez przesady, te wiersze to jest taki wabik, tam się po prostu spotykają ludzie.
Jak mówić poezję (Leonard Cohen) Wiersz jest tylko informacją. Jest konstytucją wewnętrznego państwa. Jeśli ją zanegujesz i obalisz, nie będziesz ani trochę lepszy od polityków, których nienawidzisz. Będziesz jak ci, co wymachują flagą i prymitywnie apelują do uczuciowego patriotyzmu. Myśl o słowach jak o nauce, nie sztuce. Wiersz jest sprawozdaniem.
Poezja. Trzyodcinkowy esej o poezji Włodzimierza Holsztyńskiego. Jeszcze raz na zawsze chcę dodać, że chociaż postaram się przekazać przynajmniej ułamek dorobku myśli metapoetyckiej, a więc sporej liczby reguł/rad, to zawsze najpierw należy przeczytać utwór. Potem dopiero, gdy się ma ochotę, można się zastanowić nad jego artystyczną grą, czyli nad zasadami gry, którą się utwór kieruje.
Skrzydło kraski Obudzić się z bardzo wyraźnym rysunkiem skrzydła kraski i zachować ten obraz przed oczami. Czy kiedykolwiek udała mi się taka sztuka? Nie, nigdy. Obraz może przyjąć trwałą postać jedynie poza świadomością. Jak to jest, jechać do kobiety, którą się kocha, i nie potrafić wyobrazić sobie jej twarzy? Albo w lustrze odnajdować autoportret?
Nowa forma SF: SciFaiku. Jak haiku, SciFaiku poszukuje oszczędność wyrazu. Jest minimalistyczna i elegancka. Standardowa długość SciFaiku to 17 sylab. Haiku tradycyjne układa się z linii o długości odpowiednio 5, 7 i 5 sylab. To pożyteczna reguła, która jednak nie musi być stosowana ściśle.
Rymy, gramatyka i różności. Szkic na temat natury, funkcji i podziału rymów. W zasadzie jakość rymu zmienia się wraz z kontekstem. Rymom towarzyszą inne zjawiska dźwiękowe, aliteracje lub słowa, które rym mogą jakby przedłużyć, dając dodatkowe, na ogół delikatne efekty.
Potamogeton. Rzecz o tym, ile krzaków można zmieścić w przydrożnych interpretajach poezji. Omówiono również szczegółowo znaczenie krzaków rosnących zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie nasypu. Było tego cale mnóstwo. To takiś ty, pomyślałem. No dobra, zebrałem się w sobie po raz kolejny i następne opowiadania analizowałem już pod takim kątem, naprowadzony na "właściwy trop".
Wypiski z php. Kąśliwe uwagi, zaskakujące krytyki czyli rodzynki p.h.p. Nie podoba mi się, bo nie podobają mi się te znaczenia. (...} Reakcja łańcuchowa dygresyj jest w tym wierszu zjawiskiem patologicznym, rozpaczliwym.
poemat hot pot
(wieczór autorski)
krytyk: wiersz do dupy.
autor (dumnie): tak właśnie go zaplanowałem, dokładnie.
czytelnik 1. Mnie ten wiersz płynie przez serce.
czytelnik 2. Czuję duszą, że płynie z głowy.
"Wątroba nieco w lewo...". Dialog autorstwa Bogdana Pelczarskiego. P.h.p. w krzywym zwierciadle. Człowiek dosłownie wypruwa sobie flaki, żeby Wam pokazać ich krwistość, a wy: "ładnie, ładnie podoba mi się, wątroba nieco w lewo, bo się słabo ze śledzioną komponuje." Stanowczo protestuję.
O stronie "p.h.p. - wiersze miesiąca". Dyskusja, którą wywołało pojawienie się w sieci (w czerwcu 2002 r.) powyższej strony. Czy to naprawdę potrzebne? ["Wiersze miesiąca" - przyp. kan.] Dobre wiersze są dobrymi wierszami i bez plebiscytów. Tak jak dobrej muzyce nie potrzeba Opola ani Sopotu. Trzeba generować niepotrzebny ruch na liście?
Systemy numeryczne wiersza polskiego. Artykuł opisuje i przedstawia takie pojęcia jak: sylabizm, sylabotonizm, tonizm czy heksametr polski. Termin logaed oznacza rytmy stopowe organizowane na podstawie dwu rodzajów stóp. Więcej nie da się użyć w jednym metrze ponieważ rytm byłby mało wyrazisty. Warto podkreślić, że logaed jest bardzo rzadki w naszej poezji, a nawet te nieliczne fragmenty, które mamy, wzbudzają wiele kontrowersji, co do zasadności wprowadzania tej kategorii.
Automatyczny krytyk niutoN 1.0. "Automatyczny krytyk niutoN 1.0" jest wersją testową, niedoskonałą i ograniczoną do zaledwie 5 do potęgi czwartej kombinacji w przypadku komentarza pozytywnego lub negatywnego, i 9 do potęgi czwartej jeśli chodzi o komentarz neutralny - ale myślę, że będzie rozwijał się dalej.
^ do góry   
Strona istnieje od czerwca 2002 r. © Copyright Zespół 2002-2006.
Teksty są własnością autorów. Kopiowanie wyłącznie za zgodą autorów.
south beach Depresja